Dowiedz się jaki arsenał posiada strzelnica, którą odwiedzisz.
Jeżeli nastawiasz się na konkretny model to koniecznie dopytaj o dostępność. Zdarza się bowiem, że oferta broni na stronie www jest inna niż realna dostępność egzemplarzy. Broń na strzelnicach pracuje non stop, więc nierzadko oddawana jest do rusznikarni lub czeka na część zamienną po awarii.
Gdy jest to Twoja pierwsza wizyta na strzelnicy i nie wiesz z czego chcesz postrzelać, to dowiedz się jaki jest wybór broni. Czy możesz skorzystać tylko z jednego pistoletu czy karabinu, czy też będziesz mieć do wyboru kilkanaście sztuk. Dobrze jest mieć wybór i możliwość dopasowania czegoś pod siebie spośród kilku egzemplarzy.
Strzelnica otwarta czy zamknięta?
Ten artykuł piszę w zimie. Zapewne za oknem, podobnie jak ja, widzisz biały puch, który wygląda pięknie. Pytanie czy tak samo będzie cieszył Cię śnieg na otwartej osi strzeleckiej. Skostniałe z mrozu palce na pewno nie pomogą w obsłudze broni. Zaletą strzelnic otwartych jest jednak to, że mają dużo lepszą akustykę i jakość powietrza. Na strzelnicach zamkniętych, możesz spodziewać się stałej temperatury – co wcale nie oznacza, że wysokiej (zobacz Ranking). Masz za to pewność, że nie zmokniesz.
Wentylacja jest również instotną kwestią. Szczególnie gdy planujesz częste wizyty na strzelnicy, upewnij się, że nie będziesz spędzać godzin w szkodliwych oparach. Niestety z naszego doświadczenia w trakcie “zwiedzania” strzelnic na potrzeby tego artykułu, wynika, że mimo iż jest ona dostępna, to nie zawsze używana. Co nie tylko wpływa na zdrowie, ale też komfort strzelania.
Warunki na strzelnicy
Pomijając wspomniane powyżej kwestie wentylacji czy temperatury warto zwrócić uwagę , na:
- formę rejestracji – czy jest sekretariat, a w nim kompetentna osoba, która udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji i da czas na zastanowienie.
- atrakcyjny wystrój, możliwość pozostawienia rzeczy (szafki, stoliki, krzesła), ilość miejsca na osi, szczególnie gdy przychodzisz z osobą towarzyszącą lub w większym gronie.
Szkolenie instruktorskie
Nie ukrywam, że dla nas był to jeden z istotniejszych elementów testowania strzelnic.
Oczywistym jest, że podejście jednego instruktora nie świadczy o pracy całej strzelnicy, nie mniej jednak, jako instruktor prowadzący zajęcia w różnych miejscach wiem, że każda strzelnica ma pewne niepisane standardy i przyjętą kulturę pracy, która prędzej czy później ujednolica pracę wszystkich. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to subiektywna ocena, podpytaliśmy znajomych i klientów o ich wrażenia z danego miejsca i co do zasady, wynik był podobny. Ku naszemu zdziwieniu, strzelnice, które chwalą się niezwykłym podejściem, nie zawsze spełniały oczekiwania, a te które o tym nie wspominały w ofercie, wręcz przeciwnie. Spotkaliśmy pełen przekrój – od totalnego zignorowania potrzeb Klienta, po ponadprzeciętne, bezinteresowne zaangażowanie i poświęcenie czasu.
Kontynuacja – czyli pierwsze strzelanie i co dalej?
Zaskakującym dla mnie było na pewno to, jak niewiele strzelnic posiada i reklamuje swoją ofertę zajęć rozwijających umiejętności strzeleckie. Nauka strzelania interesuje wiele osób, nie zawsze mają one jednak pomysł co mogą robić dalej. Klub strzelecki działający na strzelnicy często oferuje zniżki i zawody, lecz oferta dalszego rozwoju jest niezwykle uboga.
Co więcej, Rafał mimo jasnej deklaracji o chęci nauki, nie otrzymał zbyt wielu propozycji zajęć czy ani jednej oferty zapisania się do klubu. Zatem jeżeli myślisz poważnie o nauce strzelania to warto, abyś poznał opcje, jakie proponuje dana strzelnica i zapytał o nie na miejscu. W myśl zasady – jak sam o siebie nie zadbasz, to nikt tego za ciebie nie zrobi.