PIERWSZA WIZYTA NA STRZELNICY

Można wyróżnić kilka typów klientów odwiedzających strzelnice komercyjne. Jedną z nich i zarazem bardzo liczną są osoby, które „chcą spróbować”. Często towarzyszy im druga osoba, która „tylko chce popatrzeć”. W rezultacie i przy niewielkiej namowie, okazuje się, że ona również chce postrzelać, ale się boi:) Po strzelaniu z wypiekami na twarzy oboje opowiadają o tym, jak bardzo ta wizyta różni się od tego, czego się spodziewali. Mowa tu o osobach, które faktycznie odważyły się przekroczyć próg strzelnicy. Pamiętajmy jednak, że jest cała rzesza tych, którzy się nie odważyli. A szkoda. Jeśli jesteś jedną z nich, to ten wpis jest dla Ciebie. Uwierz mi – warto

Czego spodziewać się na strzelnicy?

KROK 1: Po przekroczeniu progu strzelnicy trafisz do recepcji. Tutaj decydujesz się jaką usługę wybierzesz (pakiet czy stanowisko z dowolną liczbą amunicji). Opłaty dokonasz na wejściu lub po wyjściu – zależy od systemu jaki przyjęła wybrana przez Ciebie strzelnica. 

KROK 2: W drugim kroku zostaniesz poproszony o wpisanie się do Książki.  Każde wejście jest ewidencjonowane. Pamiętaj, żeby mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. 

Idąc z dzieckiem, zostaniesz poproszony o wypełnienie dodatkowego oświadczenia, w którym stwierdzisz, że nieletni jest pod Twoja opieką.

KROK 3: Wyznaczony instruktor zabierze Cię na oś.

KROK 4: Otrzymasz ochronniki słuchu (wielkie słuchawki, wyciszające huk). Często otrzymasz też okulary ochronne. 

KROK 5: Po wprowadzeniu Cię na oś, instruktor wskaże Ci jedno ze stanowisk. Trzymaj się go. Oś jest miejscem, na którym panują jasne i nieprzekraczalne zasady zachowania, które są podstawą bezpieczeństwa. Przewidywalność Twojego zachowania będzie dla instruktora znakiem, że można Ci ufać. To nie miejsce na głupie żarty. Chyba, że werbalne:)

KROK 6: Instruktor przyniesie broń i amunicję i poinstruuje Cię o zasadach bezpieczeństwa na strzelnicy. Jedną z nich jest kierowanie lufy w kierunku kulochwytu, czyli ściany na końcu osi, drugą jest to, żebyś nie trzymał palca na spuście, kiedy nie strzelasz. 

KROK 7: Dowiesz się o zasadach użycia broni. Osoba prowadząca z Tobą strzelanie pokaże ci jej główne elementy, opowie jak się ustawić i jak ją chwycić. Pokaże ci przyrządy celownicze i powie jak celować. Pamiętaj, że tutaj nie ma miejsca na niedomówienia. nie wiesz czegoś? Pytaj. 

KROK 8: Strzelanie. Zadaniem instruktora jest ładowanie broni i podawanie ci kolejnych egzemplarzy. Jeśli chcesz spróbować załadować magazynek samodzielnie lub przeładować- powiedz o tym instruktorowi. Pamiętaj, że broń to zwykły mechanizm. Czasami się zacina. Jeśli przytrafi ci się taka sytuacja – nie kombinuj. Podnieś rękę i instruktor zajmie się tym za Ciebie.

KROK 9: Po zakończonym strzelaniu instruktor odprowadzi Cię do recepcji lub da ci karteczkę, zwaną metryczką i poprosi, abyś wyszedł sam. On w tym czasie sprzątnie stanowisko i schowa broń.

KROK 10: Rozlicz się, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. i ciesz się z nabycia nowych niezapomnianych wspomnień:)

Jaką strzelnicę wybrać na pierwszą wizytę?

Po pierwsze – najbliższą. Jeśli złapiesz bakcyla, będziesz chciał tam wracać. Nie utrudniaj sobie życia dojazdami.

Po drugie – w twoim budżecie. Sprawdź najpierw na stronie jakie masz opcje lub zadzwoń i się dowiedz. Może okazać się, że najbliższa strzelnica ma mało korzystną ofertę i ubogi wybór broni. 

Po trzecie – zapytaj znajomych. Wśród twoich znajomych na pewno są osoby, które strzelają. Nawet o tym nie wiesz. Koniec języka za przewodnika. Warto korzystać z poleceń. 

Ile kosztuje wyjście na strzelnice?

Sport ten nie jest tani. Nie ma co się łudzić. Nie musisz jednak wydawać fortuny, aby spróbować. W większych miastach z powodzeniem skorzystasz z pakietu zakupionego przez Groupon, gdzie całe wyjście będzie kosztowało Cię mniej niż 100pln. 

Na większości strzelnic możesz skorzystać z dwóch opcji:

1. Zakup pakietu – pakiet obejmuje zawsze obsługę instruktora i konkretną broń z określoną liczbą amunicji. Jeśli coś ci się szczególne spodoba – możesz dokupić kilka strzałów za określoną w cenniku kwotę. 

2. Wykupienie stanowiska i dowolnej liczby amunicji. 

W tej opcji wynajmujesz stanowisko wraz z obsługa instruktora. Jest to koszt zwykle od 30 – 60 pln/ godzinę. W cenę nie jest wliczona żadna broń. Dodatkowo płacisz za to, co wystrzelisz. Ty decydujesz o rodzaju broni i liczbie strzałów. Instruktor jest po to, aby ci doradzić. Jeden nabój sportowy to ok 1-1,5pln, pistoletowy to koszt 2-2,5 pln, karabinowy – 3-4 pln, strzelba ok 5pln. Czyli strzelając 10 sztuk z karabinka sportowego (10×1 pln) i 10 sztuk z pistoletu typu Glock  (10×2 pln) oraz 5 sztuk z karabinu AK (5x4pln) zapłacisz łącznie 50 pln plus koszt stanowiska. Łącznie „zamkniesz się” w 100 pln. 

Jaką broń warto wybrać podczas pierwszej wizyty?

Możesz być pewien, że pierwsze strzelanie będzie niosło ze sobą zupełnie inne wrażenia niż zakładałeś. Filmy i gry w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistości. Dobrze jest zatem za pierwszym razem spróbować pełnego przekroju, aby zobaczyć co przypadnie ci do gustu. Obsługując Klientów na strzelnicach, nie raz spotkałam się z sytuacją, że delikatna kobieta, lepiej radziła sobie z większymi kalibrami broni, a postawny mężczyzna odnalazł pasję w pistolecie 9mm, choć pierwotnie zakładał znacznie „mocniejszą” broń. Spróbuj wszystkiego i sam zdecyduj. Dobór broni jest kwestią bardzo indywidualną. 

Chcesz sprawdzić różne opcje? Wypróbuj pistoletu o kalibrze .22 lr i 9mm. Następnie karabinek sportowy, pistolet maszynowy oraz karabiny o większym kalibrze jak np. AK (popularny „Kałach”) czy AR lub M4. Zakończ wizytę strzelbą gładkolufową. Chociaż kilka strzałów z każdego typu broni, da ci pojęcie o tym, co jest w twoim guście, a co nie. O mocy wrażeń już nie wspominając:)

WAŻNE! zacznij od mniejszych kalibrów. Jeśli poczujesz, że to dla Ciebie za dużo, zrezygnuj z „większych” karabinów i strzelby. To nie miejsce na popisy. Masz czuć się komfortowo. Twój instruktor na pewno o to zadba i nie będzie namawiał Cię na nic, co przekroczy Twój próg komfortu.

I na koniec pamiętaj, że strzelanie jest świetnym sportem, dla każdego- bez względu na wiek czy płeć.

To normalne miejsce – strzelnice to nie miejsca zgromadzeń i tajemnych siedzib komandosów. To zwyczajne obiekty sportowe, gdzie zwyczajni ludzie – tacy jak Ty, przychodzą, aby spędzić czas. Strzelnica jest jak kręgielnia. Wykupujesz wejście, dobrze się bawisz, płacisz, wychodzisz.

Jest bezpiecznie –  każda osoba, która wchodzi na oś dostaje dedykowanego instruktora, którego zadaniem jest pilnowanie, aby była to bezpieczna i przyjemna rozrywka. Wystarczy słuchać poleceń. Gdy instruktor stwierdzi, że robisz coś nie tak – zareaguje szybciej niż się spodziewasz.

Bez ciśnienia. Nikt nie oczekuje od Ciebie wiedzy, ani umiejętności. Instruktor dobierze broń tak, żebyś dał sobie z nią radę i dobrze się bawił.

Słuchaj. Wszystko co musisz wiedzieć zostanie Ci przekazane. Instruktor opowie Ci o zasadach bezpieczeństwa i obsłudze broni, w sposób, który na pewno zrozumiesz.

Pytaj. Obsługa strzelnicy jest od tego, aby ci pomóc. Każdemu zależy, abyś czuł się bezpiecznie i pewnie. Nie ma głupich pytań.

UDANEJ ZABAWY!

 

WRÓC DO BLOGA