Wprowadzanie dzieci w świat strzelectwa jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Szczególnie jeśli wypowiadają się osoby, które z samym strzelectwem nie mają zbyt wiele do czynienia.

Funkcjonujące w naszym społeczeństwie mity o tym, że broń sieje postrach i kojarzy się wielu wyłącznie z zagrożeniem sprawia, że w zestawieniu z młodym wiekiem użytkownika powstaje w naszych umysłach dyzonans. 

Nawet zaciekli miłośnicy broni palnej miewają wątpliwości. Czy aby na pewno rozszeżać swoje pasje na dziecko? Kiedy jest odpowieni czas? Czy nie jest za młode? Jak się do tego zabrać? Go czego zacząć?

Ok kilku lat strzelectwo jest moją pełnoetatową pracą. Drugim etatem jest macieżyństwo. Posiadam trójkę dzieci i sporo broni w domowej szafie. 

Chcąc nie chcąc odkąd pamiętam te dwa etaty przeplatają się ze sobą, przez co uzbierał się pokaźny bagaż doświadczeń związanych z obcowaniem dzieci z bronią palną, którym chciałabym się z Tobą podzielić. Liczę, że pomoże Ci to podjąć decyzję, odnośnie eduakacji strzeleckiej Twojego dziecka.

Nie tylko dorośli, ale też dzieci znajdują w strzelectwie


Jakie korzyści płyną ze strzelectwa dla dzieci?

Jeśli nie wiesz jakie korzyści ogólnorozwojowe płyną ze strzelectwa, to może oznaczać jedno – nigdy nie byłeś na strzelnicy. Strzelectwo to przede wszystkim sport – forma aktywości fizycznej, która zachęca do wyjścia z domu i oderwania się od wirtualnej rzeczywistości w urządzeniach mobilnych. To również doskonała nauka skupienia na celu, koncentracji uwagi i opanowania emocji – wszytkiego co w obecnym świecie pełnym rozpraszaczy brakuje. Nie tylko dzieciom, ale rówież dorosłym. 

Rozwijam ten temat w innym artykule na bloku (LINK), dlatego skrócę tutjaj ten wątek do minimum. Warto jednak nadmienić, że jest to doskonały temat do rozwijania wspólnej pasji z rodicem i spędzania razem czasu, budowania wspomnień z dzieciństwa i poprawy codziennych kontaktów z młodych człowiekiem.

Kiedy zapoznać dziecko z bronią palną?

Nie ma idealnego wieku, na zapoznanie dziecka z tematem strzelectwa. Każde z trójki moich dzieci wykazwywało zainteresowanie w różnym wieku i różnym stopniu. 

 

Jak uczyć dziecko obsługi broni palnej?

Moim zdaniem, gdy broń jest w domu, dziecko nie ma możliwości a ma obowiązek zapoznać się z jej bezpieczną obsługą. Może tego nie cierpieć, może to pokochać, ale dla jego i naszego spokoju powinno przejść podstawowe przeszkolenie. 

Nie jest tajemnicą, że w przypadku dzieci działa to dokładnie tak samo jak w przypadku dorosłych. Im lepiej tę broń obsługujemy, tym większego respektu do niej nabieramy. 

Dzieci, które tak jak moje, z tematem broni mają do czynienia na codzień, są mniej skore i wykazują nią zdecydowanie mniejsze zainteresowanie niż ich rówieśnicy, którzy znają ją jedynie z filmów.

Dzieje się tak dlatego, że znają dokładnie jej obsługę i zasady działania, więc ich ciekawość jest zaspokojona. Wiedzą z autopcji, a nie „dobrych rad”, że broń to nie zabawka. Wiedzą dokładnie jaką moc i energię tworzy odpalenie naboju i rozumieją, że …. obsługa może dopowadzić do tragedii.

Najczęściej popełniane przez rodziców błędy, ktore obserwuję na codzień:

  • higiena
  • niedopasowany kaliber
  • brak elementarnej wiedzy
  • brak instruktarzu
  • niereagowanie na emocje dziecka

 

Przydatne wskazówki

  • cele reaktywne